Nem lehet elgszer hangslyozni: a 0-6 hnapos kor csecsemk szmra a lehet legtkletesebb tpllk az anyatej. Ha nincs egszsgi akadlya, az els flvben minden szempontbl a legjobb: sszettelben idelisan alkalmazkodik a kicsi ignyeihez, kell mennyisgben tartalmaz a baba fejldshez szksges hossz sznlnc teltetlen zsrsavakat, immunitst biztost a legklnbzbb fertzsekkel szemben, knnyen emszthet, termszetes mdon steril. A szoptats a meghitt anya-gyermek kapcsolat egyik alapja, teht jelentsge nemcsak tpllkozs-lettani, hanem pszichs szempontbl is felbecslhetetlen. Az utbbi vtizedek hatkony, a szoptatst tmogat vilgmret egszsggyi programjai ellenre is a csecsemk egy rsze klnbz okokbl az let els flvben nem anyatejet, hanem mestersges tpllst, csecsemtpszert kap. A szoptats ritkn "ellenjavallott", de idnknt ez is elfordul: az anya slyos krnikus vagy akut fertzse (pl. tfusz, TBC, AIDS), gyermekgyi pszichzis, illetve a mellbimb alkalmatlansga, pldul bimbrepeds esetn. A babknl egyes anyagcsere betegsgek, pldul a galaktzt bont enzim hinya, illetve retlensgbl, agyi krosodsbl addan a szopsi reflex hinya, esetleg farkastorok lehet akadlya a szoptatsnak. Az anyatejet ptl ksztmnyek tbbsge ugyan ma mr nagymrtkben megkzelti az anyatej sszettelt, teljesen azonos rtk azonban nem lehet vele! Br a tpszerek alapanyaga ltalban tehntej, anyatej hinyban mgsem maga a tehntej, hanem az letkornak megfelel anyatej-helyettest, az n. "kezd tpszer" jelenti a vlasztand tpllsi megoldst. Ennek legmodernebb formi az anyatej hatst utnozva lflrt, a szervezet szmra hasznos , jtkony hats baktriumokat is tartalmaznak.
t-hat hnapos korra a szletsi sly ltalban megktszerezdik. A megfelel fejlds csak helyes tpllssal biztosthat, ami tovbbra is elssorban anyatejet jelent. Ezenkvl, illetve ha ennek mennyisge mr nem elegend, anyatejptl tpszerek mellett az idejben elkezdett, jl megtervezett hozztplls biztostja a baba gyarapodst. Ebben a korban az emsztsi s felszvdsi folyamatok mr kezdenek alkalmass vlni az anyatej s a tpszerek mellett a zldsg- s gymlcsl elfogadsra. Ksbb pedig a prk, ppek sem okoznak emsztsi gondot. A tpcsatornba kerl idegen anyagok az egyni rzkenysgtl fggen stimulljk a szervezetet. Egszsges csecsemknl ngy hnapos kor utn mr kros immunvlasz (allergia) nem jelentkezik idegen, j anyagok elfogyasztsa utn. Az j telek bevezetsekor mindenkppen trekedni kell a fokozatossgra s a nyomon kvethetsgre: egyszerre csak egyfle j anyaggal rdemes prblkozni, s nhny napot clszer vrni a kvetkez ksrlettel. Ilyen ids korban ltalban mg nem jelennek meg a fogak, a csecsem mg nem "rg", de a nyelve s ers fognyei segtsgvel a szjban a kever mozgsokat mr prblgatja. Veleszletett reflexes nyelse kezd talakulni tudatos tevkenysgg. Nyelvt irnytottan mozgatja, szakaszosan nyel, ami azt mutatja, hogy a baba kszen ll a folykony telek mellett a flfolykony telek elfogadsra is. A szjban lv zlelbimbk akkor rzkelik igazn az zeket, ha azok oldatban, kiss fellazult llapotban kerlnek rjuk, ezrt a folykony-ppes tel zt jobban rzi a csecsem, ha kanllal etetik. A kanllal etets mellett szl az is, hogy ez nem szoktatja le a kicsit a szopsrl, nem knyelmesti el, s a baba hamarabb vlik kpess az nll tkezsre.
A baba tpllsban a 6-8 hnapos kor jabb jelents vltozsokat hoz. Amennyiben mr hozzszokott a ppes llag telek fogyasztshoz, akkor eljtt az id az j zek felfedezsre. Az j telek bevezetse azonban csakis fokozatosan trtnhet tovbbra is. A gyomor s blrendszeri emszt- s felszv funkcik tovbb tkletesednek, a gyermek mr az sszetett teleket is knnyedn fogyasztja. Minden emszt enzime mkdik, de a durva ingerektl, pldul az ers, savas, zsros, stb. telektl mg vni kell. Mivel ekkorra mr a babnak az idegen fehrjkkel szemben is kialakult a tolerancija, elkezdhet a hsflk adsa. A fokozatossg s krltekints ekkor is fontos, minden j reakcira, vltozsra (brpr, szklet megvltozsa, stb.) oda kell figyelni. Ebben az idszakban tbbnyire kibjnak az els fogak, amelyek termszetesen harapsra mg nem alkalmasak, de arra igen, hogy a baba a felaprtott telt falatt alaktsa a szjban. Majszol tkezse mr alkalmass teszi az zek elklntsre is. Jellemzen az ajkt s a nyelvt egytt hasznlja, cuppog, az telt a szjban forgatja, zlelgeti. Flszilrd (villval sszetrt) telek adsval a rgs tanulst segthetjk el. A baba mr tudatosan vlogat, felismeri a kedvenceket, s elutastja a szmra kellemetlen z teleket. nllan mg nem kpes enni, de a passzv szereplbl egyre inkbb az tkezs aktv rsztvevjv vlik.
A 8-12 hnapos korban egyre tbb mindent fogyaszthat a kicsi, hiszen a gyomor-blrendszere tovbb rik, az alkalmazkod kpessge is fejldik az j anyagokkal szemben. Rg- s nyelkpessgnek fejldsvel kszen ll a darabosabb llag, tbb sszetevbl ll, gazdagabb zvilg telek befogadsra. telei mr kis darabokban tartalmaznak zldsget, hst, tojssrgjt, halat, gy lehetv teszik a babk szmra a rgs gyakorlst. A fogsor ugyanis ebben az letszakaszban mr kezd sszellni, lassan nem csak a ppes tel tovbbaprtsra, hanem falatok harapsra is kpes. Azrt a hsokat mg clszer vagy darlni, krmesteni, vagy egszen laza rostakat (csirke, pulyka, nyl) vlasztani, nehogy a fogacskk kzti rsbe beakadva a baba ellenrzst vltsa ki. Ebben a korszakban a baba a szjt, kezt egytt hasznlja, tkezskor kis segtsggel akr mr egyedl kanalaz, s a cumi mellett az itatpohrbl is egyre gyesebben iszik. Nagyobb szemcsemret telt is a flrenyels veszlye nlkl kpes fogyasztani.
Egyves korra a baba szinte mindent eszik, hajland j zeket elfogadni, termszetesen a nehz fszerezssel, ers zekkel tovbbra is vigyzni kell. A falatokat maga veszi fel s teszi be a szjba, a pohrral, kanllal egyre biztosabban bnik. Csukott szjjal eszik, a falatokat alaposan megrgva. Ebben a korszakban alapozhatjuk meg a ksbbi tkezsi szoksokat, amelyek nemcsak arra terjednek ki, mit s mennyit eszik, hanem arra is, hogyan. A napi tkezsek szma, rendszeressge mellett nagyon fontos az tkezs krlmnyeit is gy alaktani, hogy az akr a felnttkorig is helyes tpllkozst, nyugodt, lvezetes tkezst biztostson. |